Najčastejšie chyby v silovom tréningu – nerobte to!

Najčastejšie chyby v silovom tréningu – nerobte to!

Obsah

Silový tréning je mimoriadne obľúbená forma fyzickej aktivity, ktorá prináša množstvo benefitov pre vaše zdravie a postavu. Na dosiahnutie želaných výsledkov je však potrebné cviky vykonávať primerane. Preto stojí za to poznať najčastejšie chyby, ktoré sa robia pri silovom tréningu a snažiť sa im vyhnúť, aby ste sa vyhli zraneniam a dosiahli lepšie výsledky.

V tomto článku sa dozviete, akým chybám sa pri silovom tréningu vyvarovať a ako cvičiť bezpečne a efektívne. Ak chcete silovo cvičiť správne, tento článok je pre vás!

Čo je silový tréning?

Silový tréning je forma fyzickej aktivity, ktorá sa zameriava na rozvoj svalovej sily a svalovej hmoty. Zahŕňa vykonávanie súboru cvičení, ktoré vyžadujú, aby svaly prekonali odpor. Tento odpor môže byť generovaný rôznymi druhmi záťaže, ako sú činky , závažia , posilňovacie stroje alebo váha vlastného tela. Cieľom silového tréningu je nielen zvýšenie svalovej sily, ale aj zlepšenie celkového zdravia, udržanie správnej hmotnosti a zvýšenie vytrvalosti. Vďaka systematickému silovému tréningu môžete dosiahnuť lepšiu kontrolu nad svojim telom a zlepšiť kvalitu svojho života.

Počas silového tréningu svaly pracujú na prekonávaní odporu, čo vedie k mikroúrazom vo svalových tkanivách. Tieto mikroúrazy si telo počas regeneračného procesu opraví a vďaka tomu sa svaly stanú silnejšími, väčšími a odolnejšími. Kľúčovou otázkou pri silovom tréningu je vhodne prispôsobiť záťaž individuálnym schopnostiam a cieľom. Silový tréning môžu využívať muži aj ženy všetkých vekových kategórií a úrovní zručností. Existuje mnoho druhov silového tréningu, ako je všeobecný rozvojový silový tréning, kulturistický silový tréning alebo funkčný silový tréning, ktoré umožňujú prispôsobiť typ cvičenia konkrétnym potrebám a preferenciám.

Je vhodné zdôrazniť, že silový tréning je dôležitý nielen pre ľudí, ktorí sa snažia dosiahnuť svalnatú postavu či lepšie výsledky v športe. Je tiež dôležitým prvkom preventívnej zdravotnej starostlivosti , ktorá pomáha predchádzať zraneniam, udržiavať zdravé kosti a kĺby a zlepšovať držanie tela.

Silový tréning - na čo si davať pozor

Pri vykonávaní série silových tréningov by ste mali venovať pozornosť niekoľkým základným prvkom. Toto sú:

 • Technika cvičenia – nesprávne vykonávanie cvikov môže viesť k zraneniam a znížiť efektivitu tréningu . Pri cvičení sa zamerajte na cviky, ktoré vykonávate a zvoľte si záťaž, ktorá pomôže predchádzať chybám.
 • Intenzita a záťaž – Silový tréning musí byť dostatočne intenzívny, aby stimuloval svalový rozvoj . Závažie voľte tak, aby na jednej strane nebolo príliš ťažké, no na druhej strane ani príliš ľahké.
 • Oddych – svaly potrebujú čas na regeneráciu . Doprajte im dostatočný odpočinok medzi tréningami.
 • Rozmanitosť cvičení – monotónnosť môže viesť k stagnácii . Pravidelne zavádzajte nové cvičenia, aby ste svojim svalom poskytli iný stimul.
 • Vyvážená strava – správna výživa je kľúčová pre budovanie svalovej hmoty a regeneráciu. Uistite sa, že máte v strave správne množstvo kalórií a bielkovín.

10 najčastejších chýb v silovom tréningu

Dobrý silový tréning zahŕňa správnu techniku cvičenia a vyhýbanie sa chybám. Nižšie uvádzame 10 najčastejších chýb pri silovom tréningu:

 1. Preťaženie – Pokus zdvihnúť príliš veľkú váhu môže viesť k zraneniu.
 2. Nesprávna technika – vykonávanie cvikov zlou technikou spôsobuje telu viac škody ako úžitku a môže viesť aj k zraneniu. Niekedy je v počiatočnej fáze cvičenia dobrým nápadom využiť pomoc osobného trénera, či už počas cvičenia v posilňovni alebo prostredníctvom online tréningu.
 3. Žiadna rozcvička – rozcvička je dôležitá na prípravu svalov a kĺbov na intenzívny tréning a pomáha predchádzať zraneniam.
 4. Príliš málo opakovaní – príliš málo opakovaní môže obmedziť rozvoj svalov. Základom je zvoliť správny počet opakovaní pre váš tréningový cieľ.
 5. Nedostatok rôznorodosti – robenie stále rovnakých cvikov môže viesť k svalovej stagnácii.
 6. Príliš dlhý tréning – tréning by mal byť cielený a efektívny. Veľmi dlhý tréning môže viesť k pretrénovaniu a znemožniť nám naplno využiť náš potenciál v cvičeniach.
 7. Zanedbávanie stabilizácie svalov – posilňovanie stabilizačných svalov, ako sú brušné a chrbtové svaly, je kľúčové pre prevenciu zranení a prácu na iných svalových skupinách.
 8. Nevhodná strava – nedostatok správnej stravy môže znížiť výsledky tréningu.
 9. Nedostatočný spánok – spánok je dôležitý pre regeneráciu svalov. Nedostatok spánku môže obmedziť účinky vášho tréningu.
 10. Nedostatok tréningového plánu – tréning bez jasne definovaného plánu môže viesť k nedostatočnému pokroku. Vytvorte si tréningový plán prispôsobený vašim cieľom.

Domáci silový tréning - príklady

Je domáci silový tréning  dobrý nápad? Samozrejme, silový tréning doma môže byť rovnako účinný ako tréning v posilňovni. Ak sa správne namotivujete aj doma, dostanete sa aj do vysnívanej formy. Existuje veľa cvičení, ktoré možno vykonávať bez ohľadu na prístup k profesionálnemu zariadeniu. Kľúčovým prvkom je správna príprava tréningového plánu, kontrola záťaže a pozornosť na tréningový progres.

Pri domácom tréningu svalovej hmoty je dôležité voliť cviky, ktoré zapájajú veľa svalových skupín súčasne. Príklady sú:

 • Drepy – výborný cvik na svaly nôh, ktorý zapája celé telo.
 • Mŕtvy ťah s činkou – zapojenie svalov chrbta, nôh a zadku.
 • Kliky – posilňovanie svalov hrudníka, rúk a chrbta.
 • Plank – cvičenie na brušné svaly a stabilizačné svaly.
 • Dvíhanie nôh v ľahu – posilnenie brušných svalov.

Tieto cvičenia vám umožňujú rozvíjať silu aj svalovú hmotu, pretože zapájajú do práce rôzne svalové skupiny. Dobre zostavený tréningový plán zahŕňa cviky na hornú aj dolnú časť tela, zaisťujúce komplexný rozvoj svalov.

Vybavenie a doplnky pre domáci silový tréning

V silovom tréningu môže výber správneho vybavenia a príslušenstva znamenať obrovský rozdiel v efektivite vášho tréningu. Správne zvolené vybavenie umožňuje pestrejšie a intenzívnejšie cvičenia, čo sa premieta do lepších výsledkov. Niektoré z najdôležitejších zariadení a príslušenstva, ktoré môžu byť užitočné pri silovom tréningu, sú:

 1. Činky a závažia – činky a závažia sú základné pomôcky v silovom tréningu. Sú nenahraditeľné pri cvikoch s voľnými váhami. Činka sa používa pri cvikoch ako sú drepy, mŕtve ťahy, tlaky na lavičke a náklony na hrudník. Činky zase umožňujú väčšiu voľnosť pohybu a izoláciu jednotlivých svalových skupín, napríklad bicepsu a tricepsu.
 2. Tréningová lavica – tréningová lavica je mimoriadne všestranné vybavenie, ktoré umožňuje vykonávať cviky v ľahu aj v sede. Vďaka nej môžete napríklad stláčať činku alebo činku, robiť údery alebo precvičovať brušné svaly. Tréningová lavica umožňuje presné zameranie na rôzne svalové skupiny.
 3. Odporové gumy - odporové gumy a expandéry sú doplnkom, ktorým je možné precvičiť stabilizačné svaly a izometrické cvičenia . Umožňujú kontrolované zvyšovanie odporu pri rôznych pohyboch. Odporové gumy sú užitočné najmä na precvičenie svalov ramien, paží, zadku a brušných svalov.
 4. Posilňovacie veže – cvičebné multitelocvične kombinujú mnoho tréningových stanovíšť . Nájdete tu napríklad modlitebník na izoláciu bicepsu, prácu na precvičenie štvorhlavého svalu alebo hornú a dolnú kladku. Posilňovacia veža je brilantnou pomôckou pre pokročilých, ale svojich priaznivcov má aj medzi začiatočníkmi.

Zhrnutie

Silový tréning je mimoriadne efektívna forma fyzickej aktivity, no pre dosiahnutie želaných výsledkov sa musíte vyvarovať najčastejších chýb. Nezabúdajte na správnu techniku, výber správnej záťaže a pestrý tréning.

Pamätajte, že silový tréning môžete vykonávať aj doma. Použitím vhodných cvikov a vybavenia bude váš tréning rovnako efektívny ako v profesionálnej posilňovni. Využite nami pripravené princípy silového tréningu a začnite cvičiť s Hop-Sport.

Autor: Izabela Pawik