Oficiálny obchod
0
Celkom: 0
V kategoriích

Blog / Hrazdy

Hrazda

Ako na nej cvičiť?

 

Na úvod možno tréning hornej časti tela rozdeliť na príťahy s nadhmatom a podhmatom. Pri našom tréningu by sme mali brať do úvahy obidva vzorce, aby sme udržali rovnováhu a primerané proporcie sily a postavy.

Príťahy sú súčasťou tréningu chrbtových svalov.Toto cvičenie je jedným z najlepších spôsobov na rozvoj svalov hornej časti chrbta, ale vyžaduje si veľa sily. Mnoho ľudí podceňuje toto cvičenie, keďže nejde o najľahšie cvičenie.
Toto cvičenie rozvíja mnohé svaly ako napr.biceps, brachiálne a radiálne svaly. Správny tréning hornej časti tela zahŕňa rovnaký počet príťahov. Oplatí sa dodržiavať túto zásadu, aby sa zabrínilo mnohým disproporciám v držaní tela, ako napr. v dôsledku príliš vyvinutých prsných svalov v porovnaní so svalmi, ktoré ťahajú lopatku.

 

Pri hrazde rozdeľujeme tri hlavné spôsoby držania: s nadhmatom, s podhmatom a neutrálne príťahy. Tieto tri spôsoby rozlišujú nielen to, ako chytíme tyč, ale môžeme aktivovať aj mierne odlišné svaly, ktoré pracujú v danom pohybe.

 

Príťahy s nadhmatom - V tejto variante zapájame do práce svaly chrbta viac ako pri príťahoch s podhmatom alebo s neutrálnym hmatom. Ruky sú umiestnené tak, aby vonkajšia strana ruky smerovala k nám. Tento typ príťahu je najťažší, pretože pri práci používame menej svalov paží, a teda hlavnú prácu tu preberá náš chrbát. Tomuto štýlu  by sa mali vyhnúť ľudia s bolesťami alebo častými poraneniami ramien .

 

Hrazdy Hop-sport
Hrazdy Hop-sport
Hrazdy Hop-sport
Hrazdy Hop-sport

 

 

Príťahy s podhmatom - v porovnaní s príťahmi s nadhmatomje tento variant oveľa ľahší, pretože existuje stisk, pri ktorom je dlaň otočená k nám. Následne časť práce prevezme biceps.

 

Príťahy s neutrálnym hmatom - Príťahy so stupňom náročnosti sú podobné príťahom s podhmatom. Ako názov napovedá, ruka v zovretí je neutrálna a časť práce preberajú svaly hornej končatiny (biceps, brachiálne a radiálne svaly). Ľudia, ktorí majú problémy s ramenami alebo zápästiami, by pri cvičení nemali mať žiadne nepríjemné bolesti.

 

Hrazdy Hop-sport
Hrazdy Hop-sport

 

Ako začať s príťahmi?

Príťahy, ako už bolo spomenuté vyššie, nie sú najjednoduchšími cvikmi, ale ak do nich vložíte veľa práce a motivácie, výsledky si všimnete rýchlo. Na začiatku sa nemusíme tlačiť do hlbokej vody a „zápasiť“ s hrazdou.
Uľahčuje nám to hlboko rozvinutý trh so športovým vybavením a príslušenstvom.

 

Hrazdy Hop-sport
Hrazdy Hop-sport

1) Na hrazdu jednoducho zaveste odolnú odporovú gumu a vložte jedno koleno alebo chodidlo do závesnej odporovej gumy a sklopte ju do východiskovej polohy (urobte previs). Takáto guma nám v závislosti od odporu uľahčuje pohyb.

2) Na druhú metódu učenia sa  nepotrebujeme žiadne ďalšie vybavenie. Potrebujeme iba váhu vlastného tela! Pri tejto technike sa spúšťame na hrazdu z vyššej polohy, takže brada je nad hrazdou, potom sa ju snažíme pomaly spúšťať dole.

Nasadenie a pracovitosť vás určite odmení rýchlymi výsledkami. Veľa štastia!

 

Obľúbené