Cvičenie doma na boľavé rameno – ako nájsť úľavu v cvičení?
Obsah
Rameno, ktoré spája hornú končatinu s trupom, je zložené z viacerých kĺbov a má najväčší rozsah pohybu zo všetkých kĺbov v tele. Zložitosť tejto štruktúry spôsobuje, že sťažnosti na ramená sú veľmi časté.
Bolesť ramena
Bolesť ramena môže byť výsledkom mnohých rôznych faktorov. Najbežnejšie z nich sú:
- Preťaženie svalov ramena - fyzické cvičenie, nesprávne držanie tela, zdvíhanie ťažkých predmetov.
- Degenerácia ramenného kĺbu – súvisí s vekom napr.
- Zápalové ochorenia - artritída, celulitída, burzitída.
- Zranenia - vyvrtnutia, vyvrtnutia, natrhnutia väzov, zlomeniny.
- Neurologické ochorenia.
- Rovnaká poloha po dlhú dobu.
Môžete cvičiť s boľavým ramenom?
Je cvičenie s boľavým ramenom dobrý nápad? Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Všetko závisí od toho, aké cviky na ramená chcete robiť. Niektoré z nich budú užitočné a dokonca odporúčané, zatiaľ čo iné sa dôrazne neodporúčajú.
S boľavým ramenom by ste určite nemali robiť namáhavé cvičenia. Všetky silové cvičenia, silne zapájajúce svaly a monotónne pohyby by sme mali odložiť, pretože môžu len zhoršiť náš zdravotný stav.
Na druhej strane, správne zvolené cviky môžu byť formou terapie boľavého ramena. Pomocou vhodných strečingových a posilňovacích cvičení sa môžeme zbaviť nepríjemných neduhov. Aké cvičenia by ste teda mali robiť?
Cvičenie na boľavé rameno - tréningové doplnky, ktoré sa oplatí mať
Než začneme trénovať na boľavé rameno, je dobré sa vybaviť nejakým užitočným cvičebným príslušenstvom. Toto sú:
Prevedenie cvikov na ramenné kĺby s použitím trekingovej palice a malej loptičky umožňuje formovať pohyblivosť. Pri tomto tréningu nepoužívame prídavné expandéry – ich použitie by mohlo viesť k preťaženiu ramien.
Podložka na cvičenie je dôležitým tréningovým doplnkom, ktorý poskytuje nielen pohodlie pri cvičení, ale zároveň chráni telo pred odreninami a zraneniami. Ak bojujeme s boľavým ramenom, cvičenie priamo na podlahe sa neodporúča.Domáce cvičenia na boľavé rameno - príklady
Nižšie sme pre vás pripravili súbor 6 cvikov na boľavé rameno, ktoré zvládnete aj doma. Na tréning si pripravte: tréningovú palicu, malú loptičku a podložku. Pri cvičení sa zamerajte na uvoľnenie napätých svalov na rukách a všade tam, kde sa cítite pevne.
Najlepšie cvičenia na boľavé rameno:
- Zdvíhanie narovnaných rúk nad hlavu pomocou tréningovej palice. Poloha v stoji.
- Pretiahnutie palice cez hlavu zo stoja s rukami nahor.
- Presuňte palicu z jednej strany tela na druhú s narovnanými rukami. Poloha v stoji.
- Veslovanie s tréningovou palicou pred vami. Poloha v stoji.
- Otvorenie ramena pohybom loptičky nahor tak, aby sa rameno otočilo a loptička vložila dovnútra.
Bezpečnostné opatrenia a kontraindikácie
Keď sa rozhodneme cvičiť na boľavé rameno, musíme pamätať na opatrenia, ktoré treba prijať. V prvom rade treba takúto aktivitu konzultovať s lekárom alebo fyzioterapeutom. Zistí, či v našom prípade existujú kontraindikácie cvičenia a pomôže určiť príčinu problému.
Ak lekár alebo fyzioterapeut s cvikmi súhlasí, je veľmi dôležité ich správne vykonávať. Najväčší nepriatelia zdravých ramien sú:
- zlá technika cvičenia
- žiadna rozcvička,
- narušené pohybové vzorce,
- nesprávne držanie tela počas cvičenia.
Zhrnutie
Liečba boľavého ramena závisí od príčiny ochorenia. Z tohto dôvodu stojí za to poradiť sa s lekárom alebo fyzioterapeutom. V období výrazného zosilnenia symptómov sa treba vyhýbať aktivitám, ktoré bolesť zhoršujú, ale treba používať ľadové obklady.
Často aj napriek neduhom je vhodné začať s vhodnými cvičeniami, aby sa posilnila stabilizácia kĺbu a predišlo sa jeho ďalšiemu poškodzovaniu. Až 90 % pacientov s bolesťou ramena si všimne, že neduhy po nechirurgickej liečbe, vrátane napr. po vykonaní systematických cvičení.
Autor: Izabela Pawik