Vytvorené

12 Nov 2020

Author

Hop-Sport Redakcia

V kategoriích

Životný štýl – rady, motivácia, inšpirácia / Príslušenstvo fitness / Príslušenstvo fitness / Podložky na cvičenie

Jóga - je pre každého?

V posledných rokoch sa jóga stáva veľmi populárnou. Ak si chcete vyskúšať aj túto formu pohybu, prečítajte si náš článok. Vysvetľujeme výhody jogy a v ktorých prípadoch by ste sa jej mali vzdať.

Čím je jóga?

Jóga nie je len  cvičenie, je to súčasť umenia sebazdokonaľovania a vnútorného rozvoja. Je to jeden zo šiestich systémov indickej filozofie, ktorý kombinuje vzťah medzi telom a mysľou. Jóga nie je len tréning tela, ale aj forma duchovnej disciplíny a dodržiavania platných etických zásad. V Európe sa to obmedzilo iba na súbor fyzických a duševných cvičení, ktorých hlavnou úlohou je zlepšiť zdravie.

Existuje veľa štýlov jogy, najobľúbenejšie sú Ashtanga, Winyasa, Hatha Yoga, Jin Yoga, Iyengar Yoga. V Európe je najpopulárnejšou formou jogy B.K.S. Iyengar. V tejto podobe sú najdôležitejšie aspekty zamerané na telo a polohy pri cvičení. Pri tomto druhu jogy sa ako doplnok používajú remene, bloky na jógu, laná a špeciálne podložky na jogu. To všetko uľahčuje získanie správnej polohy počas cvičenia. Dôležité je, že všetky štýly majú spoločné znaky. Hlavným posolstvom jogy je jednota človeka s ostatnými ľuďmi a celým svetom.

Aké výhody prináša jóga?

Cvičenie jogy nám umožňuje zvyšovať množstvo energie, zlepšovať náladu a je tiež veľmi dobré pre lepší spánok. Vďaka gymnastike je telo efektívnejšie, zlepšuje sa schopnosť udržiavať rovnováhu, stabilitu a koordináciu. Jóga poskytuje úľavu od bolesti chrbta spôsobenej sedavým životným štýlom a tiež znižuje napätie a bolesti hlavy. Jóga pomôže pri rôznych problémoch pohybového aparátu, ale ortopedické problémy nevylieči.

Dýchacie techniky jogy znižujú napätie a úzkosť, uľahčujú zaspávanie, pomáhajú bojovať s posttraumatickým stresom a sú tiež užitočné pri liečbe astmy a bolesti počas liečby. Jóga posilňuje svaly, uvoľňuje ich a pomáha vyrovnávať srdcovú frekvenciu a krvný tlak. Zvyšuje kvalitu života minimalizáciou stresu a pomáha bojovať proti depresii.

Stojí za to pripomenúť, že joga je iba doplnkom terapie, nemôže nahradiť liečbu. V prípade hypertenzie ich v malej miere znižuje.

Kontraindikácie pre cvičenie jógy

Cvičenie jogy sa neodporúča pri:
- chronická bolesť chrbta
- nadváha,
- vykonané operácie,
- vážne choroby - pokiaľ nemáme jednotlivé triedy, kde tréner vyberá tréningy podľa našich možností,
- vážne posturálne chyby.

Počas tréningu by mali byť obozretné najmä tehotné ženy, ľudia s glaukómom, hypertenziou alebo ischiasom. Úpravou cvikov minimalizujete riziko úrazov

Ako cvičiť jógu?

Prvé tréningy by určite mali prebiehať pod dohľadom inštruktora alebo trénera. Kvalitné podložky na jogu budú nevyhnutné. Cviky robíme postupne a postupne prechádzame do ďalších úrovní obtiažnosti. Určite nesmiete hneď robiť zložité pozície, pretože tak si môžeme rýchlo ublížiť.

Vyskúšajte podložky na jógu z obchodu Hop-Sport a vyberte si ten správny model! Prejdite do obchodu.

Obľúbené