Vytvorené

29 Jún 2021

V kategoriích

Životný štýl – rady, motivácia, inšpirácia / Dom a záhrada / Záhradný nábytok

Overené metódy na komáre v záhrade - skontrolujte všetky!

Ležíte na hojdacej sieti a po náročnom dni sa snažíte odpočívať alebo sa sústrediť na čitaní dlho očakávanej knihy. Bohužiaľ, niečo vám hučí nad uchom a nepríjemne vás to hryzie. poznáte  to? Komáre dokážu naozaj pokaziť kľud a relax v záhrade. Vyskúšajte spolu s nami niektoré z najefektívnejších metód na komáre, vďaka ktorým bude odpočinok v záhrade príjemný a nerušený.   

jazierko

Zbavte sa komárov

Vlhké a tmavé miesta sú ideálnymi podmienkami pre komáre. Skutočným miestom rozmnožovania tohto hmyzu sú všetky vodné nádrže, najmä tie, ktoré sú pokryté rákosím a trávou, vrátane fontán, skaliek a jazierok. Nemusíte sa vzdať záhradného jazierka, ale mali by ste sa však postarať o pohyb vody v nádrži. Za pozornosť tiež stojí, že do dobre udržiavaného jazierka sa dostanú ryby, napríklad zlaté karasy alebo japonské kapry, ktoré sa živia larvami hmyzu.

Dbajte tiež o to, aby sa voda  pravidelne menila, a udržme vodu v pohybe. Všetky sudy na dažďovú vodu by mali byť pokryté sieťovinou s veľmi jemnou väzbou, pančuchou alebo doskou. Ak sú vo vašej záhrade žaby, nezbavujte sa ich. Živia sa aj hmyzom, vrátane lariev komárov. Krochkanie žiab je nielen synonymom leta, ale aj znamením, že komáre majú svojho prirodzeného nepriateľa nablízku.

Rastliny - prírodná ochrana proti komárom

Mnoho prírodných vôní okrem iného odpudzuje komáre, napr. vôňa levandule, mäty alebo bazalky. Komáre tiež príliš neobľubujú vôňu rastlín, ako sú napríklad paradajkové kry, pelargónie,  nechtík, kocúrnik obyčajný, bazalka obyčajná alebo šalvia. Veľmi dobrým riešením je pestovať tieto rastliny na balkóne, terase alebo si ich nasadiť na záhrade. Čerešňové paradajky účinne vydesia komáre a ich malé kríčky sú tiež skvelé na dekoratívne a kulinárske účely.

rastliny
voňavý olej

Voňavé riešenia

Prírodné extrakty a éterické oleje získané z rastlín, ktoré komáre nemajú rady, sa používajú vo výrobkoch, ktoré pôsobia na odpudzovanie tohto hmyzu. Medzi ne patria okrem iného špeciálne sviečky a vonné guľôčky, aerosólové prípravky alebo masti, náplne pre elektrofumigátory. Podobné prípravky sa dajú pripraviť, mali by ste však skontrolovať, či nie sú pre nás škodlivé - môžu senzibilizovať a dráždiť sliznice.

V uzavretých miestnostiach môžete tiež použiť elektrofumigátory, to znamená zariadenia, ktoré vydávajú zápach, ktorý sa nepáči komárom, a ktoré fungujú po pripojení ku kontaktu.

Pasce na komáre

Doma si môžete vyrobiť pascu na komáre zo surovín dostupných v každej kuchyni a z plastovej fľaše. Postačí pridať trochu droždia (asi 1 g) do prázdnej fľaše, pridať cukor (asi 50 g) a zmes zalejeme teplou vodou (200 g). Pascu umiestnite blízko balkóna alebo terasy, na nenápadné miesto, aby prilákala hmyz a nevzbudzovala pozornosť  svojím vzhľadom.

Sieťka

Vyššie uvedené metódy nemusia byť dostatočné. Ak by vyššie uvedené metódy nefungovali, môžeme investovať do hojdacej siete alebo hojdačky so sieťou. Pred komármi a iným hmyzom nás ochráni jemné pletivo. V takejto hojdacej sieti si môžeme krátko zdriemnuť na čerstvom vzduchu a žiadny odpočinok nám nebude prekážať. V altánku je možné inštalovať aj samostatnú moskytiéru.

Obľúbené