Vytvorené

30 Júl 2022

V kategoriích

Domáci fitness tréning / Dom a záhrada / Bazény

Aqua aerobik je jednou z najzaujímavejších foriem fitness. Môžeme sa prihlásiť na tento typ hodín aerobiku v bazéne, ale je aj veľa cvičení, ktoré môžeme robiť vo vlastnom záhradnom bazéne. Overte si s nami, aké sú výhody Aqua aerobiku a spoznajte cvičenia!

Výhody Aqua aerobiku

Cvičenie vykonávané vo vode prináša množstvo benefitov ako pre telo, tak aj pre psychiku. Počas tréningu sa vo vode vytvárajú jemné víry, ktoré jemne masírujú celé telo. Voda navyše odoláva pri každom pohybe, čo od nás vyžaduje väčšiu silu. Vďaka tomu oveľa rýchlejšie spaľujeme tuky a redukujeme celulitídu.

Aqua aerobik napomáha k zlepšeniu fungovania obehovej sústavy, spevneniu svalstva, kondícii, zoštíhleniu postavy, zväčšeniu rozsahu pohybu kĺbov, odbremeneniu chrbtice. Pomáha odbúravať stres a podporuje celkovú relaxáciu. Vďaka vode necítime potenie, a preto je to skvelý nápad na tréning v horúcich letných dňoch.

Kto môže vykonávať Aqua aerobik?

Aqua aerobik môžu cvičiť všetci – deti, dospelí aj starší ľudia. Je to veľmi dobrý spôsob, ako sa zotaviť po operácii alebo zranení. Často sa používa pri rehabilitácii po natrhnutiach svalov, šľachách alebo zlomeninách. Gymnastiku v bazéne môžu vykonávať obézni ľudia, tehotné ženy, ľudia so zdravotným postihnutím a tí, ktorí majú problémy s kĺbmi. V Aqua aerobiku nie je obmedzenie pohybu veľkým problémom, pretože telo je vo vode viac nadnášané. Vďaka tomu sa odľahčia kĺby a naša váha sa zdá byť oveľa ľahšia.

Aqua aerobik v záhradnom bazéne

Záhradný bazén môže byť skvelým tréningovým miestom. Môžeme ho použiť, keď sa nám zachce a nikto nám priestor vo vode neobmedzuje – preto sa oplatí robiť vodný aerobik. Tu je niekoľko vzorových cvičení:

Aqua step - na to potrebujete špeciálnu schodovú plošinu. Dáme ju na dno bazéna a cvičíme ako na bežnom aerobic stepe. Voda vytvorí odpor a spomalí naše pohyby, vďaka čomu to bude výborné cvičenie na posilnenie svalov nôh.

Chôdza v bazéne – chôdza vo vode si vyžaduje oveľa viac sily. V tomto cvičení začíname rýchlou prácou rúk a nôh. Po niekoľkých prejdeniach bazéna môžeme začať s cvičením ľahkým poklusom a potom behom s vysokým zdvihom kolien.

Mávanie – rozkročíme sa, ruky dáme do strán. Chodidlá by mali byť umiestnené širšie ako boky. V tomto momente vykonáme pohyb, ktorým presunieme celú váhu tela na pravú nohu a zároveň ponoríme pravú ruku do vody. Cvik vykonávame striedavo, raz pravou a potom ľavou nohou. Na začiatok stačí urobiť 20 opakovaní.

Nožnice - cvik sa vykonáva v stoji, spočíva v pohybe nôh striedavo dopredu a dozadu. Súčasne robíme pohyby rukou - pravá ruka - ľavá noha. Váš chrbát by mal byť rovný a vaša váha by mala spočívať na zadnej nohe.

Výťah – chodidlá postavte na šírku bokov, celý čas stojíme stabilne. Chrbát je narovnaný, snaží sa urobiť polovičný podrep pri napínaní brušných svalov. Potom sa vrátime do východiskovej polohy s vyrovnanou postavou.

Švih nohami– cvik je mimoriadne jednoduchý, robíme ho v stoji. Spočíva v zdvíhaní narovnanej nohy dopredu. Zároveň šviháme rukami dozadu. Počas cvičenia neohýbame kolená.

Ak chceme, aby vyššie uvedené cviky v záhradnom bazéne priniesli väčšie výsledky, oplatí sa postupne zvyšovať počet opakovaní. Tréning v bazéne by mal trvať aspoň 30 minút. Cvičenia by sa mali vykonávať aspoň 3 krát týždenne. K spoločnému tréningu možno povzbudiť aj rodinu alebo priateľov. Určite vám to prinesie veľa zdravotných výhod a veľa zábavy.

Pozrite si ponuku záhradných bazénov na hop-sport.sk a vyberte si taký, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám!

Obľúbené