Vytvorené

30 Júl 2022

V kategoriích

Relaxačná a zábavná zóna / Dom a záhrada / Záhradný nábytok

Záhradný nábytok nie sú len predmety, ktorými si budujeme miesto pokoja a pohody, ale aj predmety, ktoré zdobia náš domov. Ich vzhľad určuje, ako nás vnímajú naši hostia a ako sa my sami cítime. Odolnosť záhradného nábytku má najväčší vplyv na vzhľad, ale aj technické parametre. Preto je také dôležité vybrať si ten správny typ, ktorý vydrží dlhé roky používania a čistenia. V tomto článku sa dozviete, ktorý záhradný nábytok je jedným z najodolnejších a oplatí sa doňho investovať, aby ste si ozdobili záhradu.

záhradný ostrov Di volio

Prečo je odolnosť nábytku taká dôležitá?

Záhradný nábytok je takmer po celý rok vystavený poveternostným vplyvom. Bez ohľadu na to, či stojí v záhrade alebo na terase, jeho vzhľad a vlastnosti ovplyvňuje teplota, vlhkosť a slnečné žiarenie. Pravidelné čistenie, údržba alebo ochrana rieši len niektoré problémy. Niektoré materiály prirodzene starnú, strácajú svoje vlastnosti a vystavujú nás, majiteľov, povinnosti výmeny alebo nákladnej opravy. Oveľa lepším riešením je kúpa záhradného nábytku z kvalitných materiálov, ktorý bude schopný viacsezónneho využitia za každého počasia. Tieto typy produktov sa osvedčia najmä v často využívaných záhradách, kde sa deti denne hrajú alebo sa organizujú pravidelné akcie pri bazéne a grilovačky.

Záhradný nábytok - údržba a ochrana

Údržba záhradného nábytku je jedným zo spôsobov, ako ho chrániť pred vplyvmi počasia. Môže to byť časovo náročné a na dosiahnutie požadovaného účinku musí byť pravidelné. Drevený záhradný nábytok podlieha predovšetkým údržbe. Ochranné práce zahŕňajú čistenie, brúsenie, umývanie, ako aj základnú údržbu a leštenie. Umožňujú chrániť záhradný nábytok pred vlhkosťou, UV žiarením a teplotnými výkyvmi. Pri výrobkoch z kovu alebo polyratanu stačí periodické umývanie a zbavovanie sa väčších nečistôt. Z výroby sú potiahnuté špeciálnymi farbami a lakmi, ktoré zabraňujú znehodnoteniu a starnutiu. Ďalším spôsobom ochrany záhradného nábytku je jeho skrytie a skladovanie. Najlepšie je to urobiť pomocou špeciálnych puzdier alebo materiálov, ktoré tesne priliehajú ku každému konštrukčnému prvku. Takto chránený záhradný nábytok skladujte na suchom a teplom mieste, najlepšie prikrytý, s kúrením a mimo miesta, kde sa môžu vyskytovať škodcovia a domáce zvieratá.

Druhy záhradného nábytku

Na trhu je množstvo druhov záhradného nábytku. Líšia sa nielen materiálmi, ktoré boli použité na ich výrobu, ale aj veľkosťou konštrukcie a počtom jednotlivých prvkov. Ich kvalita závisí od reputácie výrobcu a od toho, či zaručuje trvanlivosť produktov. Medzi najobľúbenejšie typy záhradného nábytku možno rozlíšiť:

  • drevený záhradný nábytok
  • kovový záhradný nábytok
  • záhradný nábytok z polyratanu.

Drevený záhradný nábytok

Drevo je prírodný materiál, ktorý sa dokonale hodí do záhradných aranžmánov. Drevený záhradný nábytok je mimoriadne ušľachtilý a dodá eleganciu každej terase a dodá honosnosť interiéru altánkov. Ich dekoratívne vlastnosti sú nezabudnuteľné, najmä prirodzená hrejivosť, farba a upokojujúci dotyk. Drevo sa dá spracovať mnohými spôsobmi, čo dáva veľké možnosti pri navrhovaní nábytku, ako po stránke formy, tak aj farby. Okrem toho môžu byť spevnené kovanými páskami a svorkami, spevnením jednotlivých konštrukčných prvkov alebo vyrezaním priamo do ich konštrukcie. Hlavnou nevýhodou dreveného nábytku je jeho nízka životnosť. Aj zachovalé a obzvlášť tvrdé drevá časom starnú a deformujú sa. Vidno to nielen na odlupujúcom sa nátere, ale aj na vzhľade, najmä na okrajoch jednotlivých prvkov. V extrémnych prípadoch začne drevo hniť a zarastať machom. Drevený záhradný nábytok je obzvlášť náchylný na dážď, výkyvy teplôt a slnečné žiarenie.

Kovový záhradný nábytok

Alternatívou dreveného záhradného nábytku je kovový záhradný nábytok. Jeho pevné konštrukcie sú schopné vydržať mnoho sezón. Kovový záhradný nábytok môže stáť na  slnku alebo daždi bez toho, aby sa znehodnotil alebo zdeformoval. Najlepšie z nich sú pokryté špeciálnymi farbami, ktoré chránia štruktúru pred hrdzou. Kovový záhradný nábytok je však dosť drahá investícia, najmä ak kupujeme komplety vyrobené výhradne u kováča alebo zámočníka. Okrem toho môžu byť ich konštrukcie v mnohých prípadoch ťažké, a preto je ťažké ich premiestňovať. Kovový záhradný nábytok je teda jednoliatymi, nepohyblivými záhradnými dekoráciami, ktoré znesú veľa, no nie je možné ich rýchlo premiestniť, napríklad pri organizovaní nejakej akcie alebo rekonštrukcie terasy. Pri rozhodovaní o ich kúpe stojí za to venovať pozornosť povrchovej úprave v podobe vankúšov a matracov, pretože kovové konštrukcie nie sú príliš pohodlné na sedenie.

Ratanový záhradný nábytok

Zlatou cestou na problémy s kúpou záhradného nábytku sú výrobky z polyratanu. Tento materiál je syntetický materiál vyrobený z polyetylénového vlákna HPDE alebo polyuretánu. Jej výplet a vzhľad sú modelované podľa prírodného ratanu získaného z ratanovej palmy. Ratanový záhradný nábytok je tou najlepšou voľbou pre všetkých, ktorí sa nechcú vzdať prirodzenosti vo svojej záhrade a zároveň chcú mať nábytok, ktorý vydrží minimálne niekoľko sezón. Hodia sa ako k moderným, strohým a minimalistickým aranžmánom, tak aj k fenomenálnym veľkým formám zelene okolo altánkov či pergol. Polyratanový záhradný nábytok sa ľahko čistí, nekazí sa, je odolný voči poveternostným vplyvom a nemení farbu vplyvom slnečného žiarenia. Najlepšie modely sú dokončené s dôrazom na detail, vrátane doplnky vo forme vankúšov.

Najlepší ratanový nábytok

Ak túžite po vysnívanej záhrade alebo modernej terase v minimalistickom štýle, určite investujte do extrémne odolného a pevného ratanového záhradného nábytku. Tie najlepšie produkty nájdete v sortimente predajne Hop-Sport, ktorej vlastná značka - di volio sa vyznačuje skvelým dizajnom a odolnosťou. Okrem štandardných stoličiek a lehátok sú v predaji sady záhradného nábytku z polyratanu. Zahŕňajú kreslá, pohovky, stoly a taburety vyrobené s dôrazom na detail. Mimoriadne pozoruhodné sú okrem iného povrchové úpravy stolová doska z tvrdeného skla alebo pohodlné vankúše z impregnovaného materiálu, odolného voči zafarbeniu. Výberom polyratanového záhradného nábytku di volio si môžete byť istí, že vaša záhrada sa stane nielen miestom oddychu a pohodlia, ale aj dobrého vkusu.

di volio
Obľúbené