Vytvorené

27 Apr 2021

V kategoriích

Životný štýl – rady, motivácia, inšpirácia / Dom a záhrada / Bazény

Zábava v záhradnom bazéne je  veľkou radosťou pre najmenších, najmä v horúcich dňoch. Je však potrebné pripomenúť, že skôr ako svojim deťom dovolíme hrať sa vo vode, musíme sa postarať o ich bezpečnosť. Zistite, čomu musíte venovať pozornosť a aké pravidlá musíte bezpodmienečne dodržiavať.

Druh bazéna zodpovedajúci veku dieťaťa

Pre deti do 2 rokov sú najvhodnejšie malé a plytké nafukovacie bazény. Na hranie malého dieťaťa je toto množstvo vody určite dostatočné. Zaujímavým spestrením zábavy pre batoľa budú malé kanvičky na vodu, vodné mlyny a pod. Niekedy môžeme taký malý bazén pre deti naplniť iba farebnými loptičkami - bez vody. Takýto loptičkový bazén je tiež skvelá zábava, ktorú si môžete vychutnať nielen v lete. Pre trojročné deti stojí za zváženie o niečo väčší bazén so šmýkačkami alebo fontánou.

V prípade starších detí môžeme v ranom školskom veku uvažovať o zakúpení väčšieho expanzného bazéna. V takom bazéne máme veľké množstvo vody a čo je dôležité, slúži nielen dieťaťu, ale aj všetkým členom domácnosti. Expanzné bazény sú drahšie ako nafukovacie, ale odolnejšie a priestrannejšie. 

V prípade mladých ľudí stojí za zváženie nákup stojanového bazénu. Ich oporou je kovový rám. Sú odolnejšie a hlbšie ako expanzné bazény.

Bazén s certifikátmi kvality

Pri zvažovaní nákupu bazéna pre deti venujte osobitnú pozornosť tomu, či má výrobok certifikáty kvality. Pretože iba originálne výrobky, ktoré sú správne preskúmané a testované, môžu našim deťom zaistiť bezpečnú hru. V obchode Hop-Sport ponúkame iba bazény renomovanej značky Intex, ktoré zodpovedajú prísnym európskym a americkým štandardom.

Pravidlá bezpečnosti

1. Starostlivosť a pozorovanie zo strany dospelých
Dieťa by nikdy nemalo zostať samé v bazéne bez dozoru dospelej osoby. Bdelosť a pozorovanie detí je mimoriadne dôležité. Nestačí byť len blízko a preto sa neodporúča pozerať sa do telefónu  alebo čítať knihy, zatiaľ čo deti plávajú samé v bazéne. Deti majú rôzne nápady a mala by sa im venovať pozornosť. Prítomnosť dospelého je nevyhnutná aj pri hre na záhrade, kde máme bazén alebo inú vodnú nádrž, pretože nikdy neviete, či najmenší náhodou neprídu s nápadom vstúpiť do vody bez nášho vedomia a povolenia.

2. Nafukovacie rukáviky
Toto sú obzvlášť dôležité prvky, ak máme v záhrade rozmiestnený expanzný alebo stojanový bazén. Pomôžu začínajúcim plavcom zostať na hladine a budú nevyhnutným doplnkom pri učení sa plávania.

3. Záchranný kruh
Ak máme väčší bazén, oplatí sa ho mať neďaleko. Nikto nemôže predvídať nebezpečné situácie, takže na takúto možnosť by ste mali byť vždy pripravení. Záchranný kruh bude navyše vhodný počas výletov na rodinnú dovolenku k vode.

4. Starostlivosť o hygienu
Voda v bazéne musí byť často čistená a filtrovaná. Nezabudnite preto často čistiť bazén a filtrovať vodu. Pri filtrovaní vody by nemal byť nikto v bazéne. Až po odpojení filtračného čerpadla od napájania môžete vstúpiť do bazéna. Dôležitá je aj hygiena detí - po kúpaní by sa mali sprchovať alebo kúpať vo vani.

5. Vzdelanie dieťaťa ohľadom pravidiel
Predtým, ako dieťaťu umožníte vstúpiť do bazéna, porozprávajte sa s ním, čo má v bazéne robiť a aké správanie môže byť nebezpečné. Určite musíte najmenších upozorniť, že nesmú skákať do bazéna, ponoriť sa do vody bez toho, aby  si zvykli na chladnejšiu teplotu. Mali by sme tiež spomenúť, že kamene, lístie, vetvičky alebo iné veci nájdené v záhrade sa nesmú hádzať do bazéna. Deti majú veľkú predstavivosť, preto je nesmierne dôležité vzdelávať ich.

6. Obmedzený čas na kúpanie sa v bazéne
Voda, ktorá má menej ako 29 stupňov, rýchlo znižuje telesnú teplotu. Ak si všimneme, že dieťa má modré pery, malo by opustiť bazén. Po opätovnom zahriatí sa tam môže vrátiť.

7. Osušenie dieťaťa
Obzvlášť dôležité je sušenie uší. Voda, ktorá v nich zostáva, môže viesť k zápalu vonkajšieho ucha.

Spôsoby na spestrenie zábavy v bazéne

Kúpanie sa v bazéne je samo o sebe vzrušujúce, ale vzhľadom na obohatenie sa oplatí zariadiť hranie vášho dieťaťa. Na tento účel budú užitočné nafukovacie kolieska alebo zábavné farebné matrace dostupné v rôznych tvaroch - plameniak, jednorožec, ananás, kivi alebo dokonca farebná šiška s cukrom. Nafukovacia lopta bude neoceniteľná aj v záhradnom bazéne. Je tu veľa možností, napríklad hrať volejbal alebo hádzanú.

Pre menšie deti môže byť zaujímavým nápadom hrať sa s člnmi, chytať ryby alebo hrať sa s  loptou v záhradnom bazéne. Pri takomto hraní si drobec precvičuje vnímavosť a koordináciu ruka-oko. Pre dieťa nie je zachytenie predmetu do sitka, vznášania sa pod vodou alebo na povrchu vody, také ľahké.

Počas hier v bazéne môže rodič navrhovať nové nápady na hranie sa vo vode.

V našej ponuke nájdete širokú škálu doplnkov a príslušenstva do bazénov. Prejdite do obchodu Hop-sport!

Obľúbené